Zamieszczam pytania jak i udzielone na nie odpowiedzi

Szanowni Państwo,

Od tygodnia w moim biurze poselskim działa infolinia. Oto kilka z wielu ważnych pytań z Państwa strony. Postanowiliśmy przedstawić pytania dotyczące nie tylko osób je zadających. Poniżej zamieszczam zarówno pytania jak i udzielone na nie odpowiedzi.

1⃣ Moi rodzice są starszymi, schorowanymi osobami. Nie mam możliwości ich odwiedzenia, bo odbywam kwarantannę. Gdzie mogą prosić o pomoc w dostarczeniu Im zakupów i leków?
➡Jeżeli osoby starsze nie mogą poprosić o pomoc rodziny lub sąsiadów w takiej sytuacji powinny zadzwonić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który oddeleguje odpowiednie służby do udzielenia takiej pomocy. Telefony kontaktowe dla województwa pomorskiego znajdują się poniżej:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/pomorskie

2⃣ Pracuję w branży spożywczej, mój pracodawca nie przestrzega wytycznych dla przedsiębiorców w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Co w takiej sytuacji mogą zrobić pracownicy?
➡ Zalecamy jeszcze raz porozmawiać z pracodawcą o zastosowaniu się do wytycznych podanych na: www.gov.pl/…/zalecenia-dla-przedsiebiorcow-w-zwiazku-z-rozp… dla bezpieczeństwa wszystkich osób pracujących w firmie. Jeżeli rozmowy te nie przyniosą rezultatu- można zgłosić sytuację do zakładowego inspektora BHP, bądź dalej go Głównego Inspektora Sanitarnego.

3⃣ Jestem rodzicem 7 latka, czy przysługuje mi dodatkowy zasiłek opiekuńczy na czas opieki nad dzieckiem? Co z rodzicami opiekującymi się dziećmi powyżej 8. roku życia?
➡ Tak. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:
• opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia,
• są objęci ubezpieczeniem chorobowym.
Rodzicom dzieci starszych dodatkowy zasiłek opiekuńczy niestety nie przysługuje.

4⃣ Czy emeryci i renciści powinni otrzymywać świadczenia w gotówce?
➡ Co do zasady powinno sie ograniczać kontakty osobiste – dotyczy to zwłaszcza osób starszych . Warto pobierać takie świadczenia na konto bankowe, natomiast jeśli nie ma takiej możliwości należy zachować szczególne środki ostrożności w postaci maseczki i rękawiczek jednorazowych oraz pamiętać o umyciu i zdezynfekowaniu rąk.

5⃣ Ceny niektórych produktów gwałtownie poszły w górę. Co Rząd zamierza z tym zrobić?
➡ Zgodnie z tezami Tarczy Antykryzysowej Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejmie kontrole w celu wyeliminowania nieuczciwych praktyk.

Stosujmy się do zaleceń Ministerstwa zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.
Nie powielajmy #FakeNews. Wszystkie ważne komunikaty są umieszczane na:
www.gov.pl/koronawirus.

Masz pytanie? Zadzwoń na naszą infolinię. Biuro poselskie w dalszym ciągu pracować będzie w trybie zdalnym. Zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy po to, by Was wspierać!

Pozdrawiam
Magdalena Sroka .
Poseł na Sejm RP.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *