Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców.

Porozumienie włącza się w akcję DOBROWOLNY ZUS DLA PRZEDSIĘBIORCÓW. Chcemy, aby dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców został przyjęty w formie ustawy przez Sejm. Warunkiem do tego jest zebranie przez Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, powołany w sprawie wprowadzenia dobrowolnych składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców, przynajmniej 100 tysięcy podpisów.

Przedsiębiorca, który prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, będzie musiał w 2023 roku co miesiąc odprowadzać składkę w wysokości ok. 1418 zł. Opłata ta jest stała i nie zależy od osiąganego dochodu. Dla firm, które osiągają małe dochody lub straty m.in.: małe zakłady fryzjerskie, kosmetyczne czy krawieckie, ale też setek tysięcy innych, tak duże obciążenie składką powoduje wpadanie przedsiębiorców w spiralę zadłużenia. W 2013 roku była przeprowadzona abolicja wobec zadłużonych za własne składki przedsiębiorców. W 2022 roku zadłużonych i już windykowanych przez ZUS było już znowu 210000 rodzin.

Ten system zawsze będzie skutkował powiększającą się z roku na rok liczbą Polaków wyrzuconych z oficjalnego obiegu gospodarczego do szarej strefy. To trzeba zmienić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *